FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

Wifi 6 Teknolojisi Nedir?

Wİ-Fİ 6 teknolojisi nedir sorusunun cevabını verecek olursak, kısaca Wİ-Fİ 6 kendisinden önceki wi-fi standartlarına göre çok daha iyi bir performans ve çok daha yüksek hızlar sunan wifi standardıdır denilebilir. Wi-Fi 6, aynı zamanda 802.11ax olarak da bilinmektedir. Wi-fi 6’ nın maksimum hızı yaklaşık olarak 9.6 Gbps e çıkabilir. Şu an ki koşullarda bu hızlara ulaşmak çok mümkün olmasa da  Wi-fi 6 daha akıcı video akışı ve daha hızlı tepki süreleri daha hızlı dosya indirme ve yükleme sunar.
Wi-Fi 6, yeni nesil kablosuz cihazlarda ve Wi-Fi erişim noktalarında kullanılmaya başlanmıştır. Bununla birlikte, günümüzde kullanılan tüm cihazlar Wi-Fi 6'yı desteklememektedir. Wi-Fi 6'nın avantajlarından tam olarak yararlanabilmek için hem erişim noktasının hem de cihazın Wi-Fi 6 uyumlu olması gerekmektedir. Ayrıca, internet hızınızı Wi-Fi 6 standardına dayanmasa bile Wi-Fi 6 ağı kullanmanın yararları olabilir, çünkü Wi-Fi 6, kullanıcı deneyimini ve ağ performansını artırmak için tasarlanmıştır.

Yukarıdaki yazımızda Wi-fi 6 nedir sorusunu kısaca cevaplamış olduk şimdi birde Wi-Fi 6 Teknolojisini diğer Wi-fi standartlarından ayıran en önemli teknik özellikleri ile değerlendirelim.

Wi-fi 6 Teknolojisini diğer Wi-fi standartlara kıyasla daha gelişmiş bir MU-MIMO (Çoklu Kullanıcı-Multiple Input Multiple Output) özelliği sağlar. Bu özellik bir erişim noktasının aynı anda birden fazla cihaza veri göndermesini sağlamaktadır. Wi-Fi 5'te (802.11ac) MU-MIMO sadece veri indirme (Downloud) yönlü iken, Wi-Fi 6'da MU-MIMO, hem veri indirme hem de veri yükleme (Uploud) yönlü olarak çalışabilir. Bu, özellikle çoklu cihaz kullanıldığında, daha hızlı ve daha akıcı bir ağ deneyimi sunmaktadır.

Wi-fi 6 teknolojisi daha güçlü bir güvenlik protokolü olan WPA3 güvenlik protokolünü desteklemektedir. Bu protokol daha güvenli kimlik doğrulama ve daha güçlü ve etkin şifreleme sunmaktadır.

Wi-Fi 6'nın en önemli özelliklerinden biri OFDMA (Ortogonal Frekans Bölme Çoklu Erişim) teknolojisidir. Bu teknoloji Wi-Fi erişim noktasının birden fazla cihaza aynı anda hizmet verebilmesini sağlamaktadır. Wi-Fi 6 dan önceki Wi-Fi standartlarında cihazlara sıralı olarak hizmet verilirken OFDMA özelliği sayesinde Wi-Fi 6 daha fazla cihaza bant ve kanal genişliğini daha etkin kullanarak daha stabil bir hizmet verebilmektir.

Wi-Fi 6’nın bir diğer özelliği olan BSS (Basic Service Set) renklendirme özelliği ağ trafiğini daha etkili bir şekilde yönetmek ve Wi-Fi 6 ağının daha fazla cihazı desteklemesini sağlamak amacı ile kullanılmaktadır.  BSS renklendirme, aynı anda birden fazla erişim noktasının kullanıldığı çoklu erişim noktası (AP) ortamlarında çok yüksek oranda fayda sağlamaktadır.

Yazımızda Wi-fi 6 nedir sorusunu cevaplamış olmakla birlikte sizlere aynı zaman da Wi-Fi 6 teknolojisin en keskin teknik özellikleri hakkında da bilgi vermiş olduk.

  • Paylaşın

İlgili Haberler