Güvenli İnternet Hizmeti (GİH) Nedir?

Güvenli İnternet Hizmeti Nedir? · 22/11/2011 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmakta olan Güvenli İnternet Hizmeti (GİH) sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumak amacıyla geliştirilmiştir.
Güvenli İnternet Hizmeti, isteğe bağlı, ücretsiz, şeffaf, kullanımı kolay, interaktif ve tüketici memnuniyetini esas alan bir kamu hizmetidir.
Başta çocuklar ve gençler olmak üzere dijital çağın sunduğu fırsatlardan tüm internet kullanıcılarının güvenli bir ortamda yararlanmasını sağlamak, zararlı içeriklere yönelik koruyucu önlemler almak, internetin risklerinden, zararlı içeriklerinden toplumu korumak için Güvenli İnternet Hizmeti kullanıma sunulmuştur.
https://guvenlinet.org/img/v0.mp4

· Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşmaktadır?
Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Çocuk ve Aile Profillerine ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından tespit edilmektedir. Güvenli İnternet Hizmeti ile tüketicilerin; müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar, dolandırıcılık, zararlı yazılımlar, sağlık için tehlikeli madde temini vd. olumsuz içeriklerden korunması amaçlanmaktadır. Çocuk Profili: Çocuk Profili "beyaz liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde güvenli olduğu onaylanmış İnternet sitelerine erişim sağlanmaktadır. Aile Profili: Aile Profili "siyah liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip İnternet sitelerine erişilememektedir. Aile profili kapsamında, Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır. Aile profilini tercih eden vatandaşlar, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine sahiptirler.

· Güvenli İnternet Hizmeti düzenlemesinin hukuki dayanağı nedir?
Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin “İnternetin güvenli kullanımı” başlıklı 15. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara internetin güvenli kullanımına yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.

· Güvenli İnternet Hizmeti Kullanımı zorunlu mudur?
Güvenli İnternet Hizmeti, tüketicileri internetin olumsuz içeriklerinden korumayı amaçlayan; ücretsiz, alternatif internet erişim hizmetidir. Güvenli İnternet Hizmeti, sadece talep eden abonelere sunulmakta olup, zorunlu değildir.

· Güvenli İnternet Hizmeti ücretli midir?
Güvenli İnternet Hizmeti, GİH’ni tercih eden abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

· Güvenli İnternet Hizmeti'ni nasıl tercih edebilirim?
Güvenli İnternet Hizmeti tercihi, Profil değişikliği ve iptali işlemleri:

1. Online işlem merkezi [www.filika.net.tr/oim]
2. Çağrı merkezi [08504337711]
3. Müşteri hizmetleri [08006066777]
kanalları üzerinden sağlanmaktadır.

Detaylı bilgi için http://guvenlinet.org/basvuru adresi ziyaret edilebilir.

Güvenli İnternet Hizmeti sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korur.

Kişisel Verilerim Güvende mi?

Filika İnternet ve İletişim Hizmetleri A.Ş. bünyesindeki kişisel veriler, FİLİKANET’in koruması altındadır. FİLİKANET, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu çerçevesindeki kişisel verilerin güvenli şekilde muhafazasını ve hukuka uygun olarak işlenmesini sağlamak için teknolojik ve alt yapısal imkanlarını kullanarak, gerekli tüm teknik ve idari tedbirleri almaktadır.

İnternet Hizmetinizde Kota ve AKN Uygulanıyor mu?

Kablolu ve kablosuz internet hizmet paketlerimizin hiçbirisinde kota ve adil kullanım noktası (AKN) uygulanmamaktadır.

Bina Çatımıza Takılı Alıcının Sağlığa Zararı Var Mı?

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporunda şu ifade yer almaktadır. "Yakın zamanda yapılmış olan araştırmalar, kamuya açık alanlarda kablosuz teknolojilerden kaynaklı RF`ye maruz kalma durumlarının, uluslararası standartlardan binlerce kat daha az olduğunu göstermektedir. Düşük seviyedeki elektromanyetik alanlarına maruz kalmanın insan sağlığına zararlı olduğu sonucuna varılacak bir kanıt bugüne kadar elde edilememiştir."

İnternet Hizmetini Nasıl Bir Sistemle Veriyorsunuz?

Kablolu internet hizmetimiz; ana servis sağlayıcı hatları üzerinden teknik yönetimi tarafımızdan yapılarak network cihazlarımız üzerinden sağlanmaktadır. Kablosuz internet hizmetimizde ise; bölgelerdeki yayın noktalarımıza operatörlerden yüksek hızda internet hatları bağlıdır. Ana noktadaki cihazlarımız ile şehirin farklı dağıtım noktalarına kablosuz yayın gönderiyoruz. Bu noktalardan da abonelerimizin binalarına monte edilen ufak alıcılar sayesinde istenen hızda internet ve erişim hizmeti sağlanmaktadır. Kapsama alanında olmanız durumunda internet kısa süre içerisinde kullanıma açılabilmektedir.

İnternet Hizmetini Verme Yetkiniz Nedir?

Firmamız, internet hizmeti vermek üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından "İnternet Servis Sağlayıcısı" yetkilendirmesine sahip olup, yine ilgili kurum tarafından denetlenmektedir.

Kablosuz İletişim Güvenli Mi? Başkası Verilere Ulaşabilir Mi?

Noktadan Noktaya (point to point) ve Noktadan Çok Noktaya (point to muti point) radyolink kablosuz cihazlar birbirleri ile iletişimi şifreleyerek sağlamaktadırlar. Dışarıdan bu ağa girilmesi ve verilerinize ulaşılabilmesi mümkün değildir.

Fatura Ödemesini Nasıl Yapabilirim?

Web sitemizin Online İşlemler sayfasından kredi kartınız ile, Ödeme Noktalarımız ve Faturamatik şubelerinden nakit, taahhütlü aboneliğinizde ise bunlara ek olarak Ziraat Bankası Fatura Ödeme ekranından ödeme yapabilirsiniz.