FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

SSID Nedir? Nasıl Bulunur?

SSID (Service Set Identifier), bir kablosuz ağın diğerlerinden ayrılmasını sağlayan yapıdır. Türkçeye “Hizmet Kümesi Tanımlayıcı” olarak geçen bu dize, Wi-Fi ağının görünür adıdır. Hizmet yönlendiriciler, genellikle varsayılan bir isimle birlikte gelir. Bu isimler diğer kablosuz ağlarla karışabilecek standart dizelerdir. Varsayılan adı değiştirerek kablosuz ağın daha kolay bir şekilde bulunmasını sağlayabilirsiniz. Hizmet kümesi tanımlayıcı, herkese açık olarak görünen bir dizedir. İnternet kullanıcıları doğru kablosuz ağı bulmak için SSID isminden yararlanır. Yönlendiricilerin ve erişim noktalarının üzerinde genellikle isim etiketi bulunur. İsim etiketinin bulunmadığı durumlarda hizmet sağlayıcınızla iletişime geçebilirsiniz. Yönlendiriciye erişerek isim etiketini değiştirmek mümkündür. Bu işlem için öncelikle sistemde oturum açılması gerekir. Mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda bulunan Wi-Fi ağ listesi, geçerli SSID ismi konusunda size bilgi verir. Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının yanında bir onay işareti bulunur. Burada yer alan isim bilgisi sizin hizmet kümesi tanımlayıcınız olur. Wi-Fi ağına doğrudan ethernet kablosuyla bağlanarak oturum açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

SSID Ne İşe Yarar?

Kablosuz ağ tanımlayıcıları ile ilgilenenler “SSID Nedir?” sorusu ile karşılaşır. SSID, ağların birbirinden ayırt edilmesini sağlayan önemli bir özelliktir. Hizmet kümesi tanımlayıcıların kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 

 

SSID Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SSID, kablosuz ağlara verilen özel isimlerdir. Bu tanımlayıcılar bağlantı hizmetlerinin ayırt edilebilmesi açısından kritik önem taşır. Hizmet kümesi tanımlayıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar şunlardır:

 

 

 

SSID Nasıl Bulunur?

Hizmet kümesi tanımlayıcılar ağ listesi üzerinden bulunur. Cihazlarda Wi-Fi listesi bölümünü kontrol ederek bağlandığınız ağın ismini öğrenebilirsiniz. Yakınınızda bulunan bağlantılar, bu listeler sayesinde görüntülenebilir hale gelir. Kablosuz yönlendiricilerin veya modemlerin üzerinde genellikle isim etiketleri ve bağlantı şifresi yer alır. Yönetici arayüzü, SSID bulmanın bir diğer yoludur. Yönetici arayüzüne web tarayıcıları aracılığıyla bağlanılır. Bu işlem için IP, yönetici adı ve şifre bilgilerine ihtiyaç duyulur. Bu bilgiler ile sisteme giriş yaparak ilgili ağın SSID verisine ulaşmak mümkündür. SSID belirleme çalışmalarının yanı sıra fiber internet, metro ethernet, altyapı sorgulama ve internet başvuru gibi diğer hizmetlerimizden de faydalanabilirsiniz.

  • Paylaşın

İlgili Haberler