FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

Ana Sayfa   >   Blog   >   Splitter Nedir?

Splitter Nedir?

İnternet performansını artırmak isteyen kullanıcılar “splitter nedir?” sorusuyla karşı karşıya gelir. Ev telefonları, uydular ve internet hatları, sinyal gönderimi vasıtasıyla çalışır. İletişim sistemi tarafından taşınan bu yapılar bilgiyi ve enerjiyi temsil eder. Farklı cihazlardan gelen frekansın karışmasını önlemek için splitter kullanılır. Ev interneti kullananlar için sinyal ayırıcı önemli bir ihtiyaçtır. Aynı anda çalışan telefon ve internet sinyalleri, frekans kaybına sebep olur. Telefon görüşmelerinin kesilmesini engellemek ve internet performansını optimize etmek için sinyal ayırıcı cihaz kullanabilirsiniz. Sinyal dağıtımını sağlayan bu cihazların pek çok avantajı bulunur. İşletmeler, modemden gelen internet bağlantısını kullanıcılara dağıtmak için splitter kullanır. Bu sayede bir ağa pek çok cihazın aynı anda bağlanması sağlanır. Ev telefonları belirli bir hatta bağlı olarak çalışır. Frekans dağıtımı ile aynı hattı farklı telefonlarda ve faks cihazlarında kullanmak mümkün hale gelir. Ses splitter cihazları ise aynı kaynaktan gelen frekansın farklı hoparlörlere veya kulaklıklara iletilmesini sağlar. Bu cihazlar, kaynaktan gelen sinyali çıkış kaynaklarına belirli oranda bölerek iletir. Frekans dağıtıcı kullanımının kalite kaybına yol açabileceği unutulmamalıdır. Splitter kurulumu için profesyonel destek alarak sinyal gücünün yeterli olduğuna emin olabilirsiniz.

 

Splitter Ne İşe Yarar?

Splitter ne işe yarar?” sorusuna verilebilecek farklı yanıtlar bulunur. Sinyal ayırıcı, işlevsel özellikleri sayesinde farklı kullanım alanlarına sahiptir. Bu kullanım alanlarından bazıları şu şekildedir:

 

 

Splitter Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Evinde telefon hattı bulunan kullanıcılar “VDSL splitter nedir?” sorusuna yanıt arar. VDSL (Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line), internet hizmetini sağlamak için telefon hatlarını kullanır. Sinyal bağlantısının doğru bir şekilde yapılması internet ve telefon performansı açısından kritik bir önem taşır. Bağlantı işlemi için öncelikle telefon hattının bağlantısı kesilmelidir. Sinyal ayırıcı cihazı yerleştirmek için telefon kablosunu prizden çekebilirsiniz. Cihazlar genellikle çıkış kaynaklarına özel etiketlere sahiptir. Telefon ve modem etiketleri takip edilerek bağlantı işlemi gerçekleştirilir. Line etiketinin bulunduğu taraf telefon hattına, DSL yazılı bölüm ise modeme bağlanır. Yüksek performanslı bir internet deneyimi için DSL bağlantısının sorunsuz şekilde yapılması gerekir. Splitter kurulumunun ardından telefon ve modem tekrar bir güç kaynağına bağlanır. Modemin doğru bir şekilde çalıştığına emin olmak için akıllı cihazlarınızdan internet bağlantısını kontrol edebilirsiniz. VDSL sinyal ayırıcı, DSL splitter ile aynı çalışma prensibine sahip olsa da yüksek frekans iletimi konusunda öne çıkar. Yüksek hızlı veri akışı ve kesintisiz telefon bağlantıları için splitter cihazların kullanımı önerilir. Sinyal ayırıcı çalışmalarının yanı sıra fiber internet, metro ethernet, internet hız testi ve internet başvuru gibi diğer hizmetlerimiz hakkında da bilgi alabilirsiniz.

  • Paylaşın

İlgili Haberler