FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

Ana Sayfa   >   Blog   >   SIEM Nedir?

SIEM Nedir?

SIEM (Security Information and Event Management), bilişim sistemi ve ağ güvenliği ile ilgili süreçleri içeren yönetim sistemidir. Türkçeye “Güvenlik Bilgileri ve Olay Yönetimi” olarak geçen bu terim, ağlarda gerçek zamanlı yaşananlar hakkında bilgi verir. Veri toplama, olası tehditleri algılama, güvenlik analizi, önceliklendirme, olay müdahalesi ve raporlama işlemleri, SIEM’in temel özellikleri arasında yer alır. Olay yönetimi ile ağdaki günlük veriler toplanarak analiz edilir. Sistem takibinin gerçekleştirilmesi ve olası problemlerin önüne geçilmesi için analiz işlemlerine ihtiyaç duyulur. Organizasyonlar, ağ güvenliğini sağlamak için bir dizi güvenlik politikaları uygular. Bu politikalar ile güvenlik açıklarının ve saldırı girişimlerinin tespit edilmesi hedeflenir. SIEM, tanımlanan güvenlik protokollerinin doğru şekilde uygulanıp uygulanmadığını inceler. Günlük veri toplama işleminde elde edilen bilgilerin sisteme uyumluluğu kontrol edilir. Güvenlik bilgileri ve olay yönetimi, tespit edilen sorunları aciliyet durumuna göre sıralandırır. Bu sayede bilişim güvenliği ekipleri ciddi problemleri daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturur. Güvenlik sistemi, olası saldırı durumlarında alarm vererek organizasyonu uyarır. Bilişim sistemi hakkında hazırlanan detaylı analiz raporları ile ağ bağlantınızın güvenlik durumunu takip edebilirsiniz.

 

SIEM Ne İşe Yarar?

Güvenlik tehditlerine karşı üst düzey koruma sağlamak isteyen kuruluşlar “SIEM nedir?” sorusuna cevap arar. SIEM, bilişim sistemlerinin işleyişini korumak için uygulanan süreçlerin tamamını kapsar. Güvenlik bilgileri ve olay yönetimi yaklaşımının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 

 

SIEM Neden Gereklidir?

SIEM, farklı sektörlerlerde yer alan organizasyonlara uygun bilişim yönetim çözümleri sunar. Güvenlik bilgileri ve olay yönetimi, uluslararası tüzük veya yasalarla uyumlu bir şekilde çalışmayı sağlar. HIPAA (Sağlık Sigortası, Taşınabilirlik ve Hesap Verebilirlik Yasası), kişisel sağlık verilerinin koruyan önemli bir yasadır. SIEM, sağlık sektöründe yer alan organizasyonlar için HIPAA uyumluluğu sağlar. ISO 27001, bilişim yönetim standartları için tasarlanan sertifikasyon çalışmasıdır. SIEM aracılığıyla kuruluşların ISO 27001 standardına uyumlu şekilde çalışmaları sağlanır. PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) ile çevrimiçi alışverişlerde kart işlemleri güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Uluslararası geçerliliği bulunan bu tüzüklerin uygulanması için güvenlik bilgileri ve olay yönetimi yaklaşımına gereksinim duyulur. Hızlı tepki sistemi ile siber saldırıların etkisi minimize edilir. Otomasyon çalışmaları hasar tespit sürecini optimize eder. Raporlama işlemi için makinelerden yararlanmak, insandan kaynaklanan hataları asgari düzeye indirir. SIEM çalışmalarının yanı sıra fiber internet, metro ethernet, internet hız testi ve internet başvuru gibi diğer hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz.

  • Paylaşın

İlgili Haberler