FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

Packet Loss Nedir? Nasıl Olur?

İnternete veya herhangi bir ağa erişildiğinde, paket atı verilen küçük veri birimleri gönderilir ve alınır. Bu paketlerden biri veya daha fazlası hedefe ulaşamadığında, bu duruma paket kaybı adı verilir. Kullanıcılar açısından paket kaybı kendisini ağda bozulma, hizmette yavaşlama ve hatta ağ bağlantısının tamamen kaybolması şeklinde ortaya çıkar. Tüm uygulamalar paket kaybından etkilenebilse de en muhtemel kurbanlar, video, ses ve oyun programları gibi gerçek zamanlı paket işlemeye dayanan uygulamalardır.

 

Paket Kaybı (Packet loss) Neden Olur?

1.Yazılım Hataları: Ağ donanımınız veya yazılımınızın paket kaybına neden olan hataları olabilir bu durumda bazen yeniden başlatmak bu sorunları çözebilse de genellikle yazılımın güncellenmesi veya yama uygulanması gerekir.

2.Hasarlı Kablolar: Ethernet kablolarınız hasar görmüşse veya ağ trafiğini işlemek için çok yavaşsa paket kaybı yaşanacaktır. Bu sorunu gidermek için kablonuzu yenileyebilir ya da kablo bağlantınızı tekrar kontrol edebilirsiniz.

3.Yetersiz Donanım: Güvenlik duvarı ağ anahtarları veya yönlendiricileri gibi ağ donanımların arızalı veya eski olması ağ trafiğini ciddi oranda yavaşlatabilir. Tam bağlantı kayıpları yaşanmaya başladığında donanımın revize edilip güncellenmesi gerekir.

4.Ağ Bant Genişliği ve Tıkanıklığı: Bu aynı ağ üzerinde çok fazla cihaz iletişim kurmaya çalıştığında gerçekleşir. Bu durumda aynı ağ üzerinde daha az cihaz ile iletişim kurulması önerilmektedir.

 

Paket Kaybı (Packet Loss) Nasıl Tespit Edilir?

Paket kaybının olup olmadığını keşfetmenin en basit yolu ağınızda ki cihazları pinglemetir. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

1. Bilgisayarınızda ya da ağ bağlantınızı kullandığınız cihazda komut istemi penceresi (cmd) açın ve ping vie.valve.net -t   komutunu girerek enter tuşuna basın.

2. Girdiğiniz komut yeterli sayıda paketi işledikten sonra (en az 10), komutu durdurmak için Ctrl + C tuşlarına aynı anda basın. Ctrl + C tuşlarına aynı anda bastıktan sonra karşınıza çıkan istatistik alanında paket kaybınız olup olmadığını görebilirsiniz. Ping cihazı ile hedef arasındaki bu özel bağlantı doğru çalışıyorsa,istatistikte % 0 paket kaybı görürsünüz.

  • Paylaşın

İlgili Haberler