FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

Modem Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Modem seçimi yapılırken nelere dikkat edilmeli diyorsanız, alacağınız doğru cevap bu konudaki seçiminizi olumlu şekilde etkileyecektir. Bu gibi önemli bir konuda sorularınıza cevap aradığınızda hizmet aldığınız altyapı firmasının ve onların size sağladığı hizmetlerin büyük önemi vardır. Ülkemizdeki çalışmaları düşünecek olursak bu alanda kıyasıya bir rekabet olduğunu görebiliriz. Güvenli ve kaliteli bir erişim fırsatı ile internet erişiminin en önemli konulardan biri olduğunun altını çizmek gerekir. Modem seçimi için size sunulan hizmetin kalitesine bakarak en uygun tercihi yapmanız gerekir. Günümüz piyasasında en ekonomik ve kaliteli hizmet sağlayan firmalar, bu konuda sunumları ile önemli çözümler üretmişlerdir. Gerekli altyapı sorgulama işlemi yapıldıktan sonra altyapıya uygun olarak ne gibi hizmet verilebileceği ortaya çıkacaktır. İnternet sağlayıcı firma ve ona ait olan alt yapı imkânı ile bu fırsatların değişkenlik göstermesi mümkündür. Router/Switch özellikli daha gelişmiş cihazların kullanıldığı Metro Ethernet hizmetimize ulaşmak için tıklayınız.

Modem Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Modem seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunu 4 temel başlıkta incelemeye almak gerekir. Bu başlıkların altı doldurulduğu zaman, burada verilen cevaplar internet hizmeti almak isteyen bireylere doğru ve tatmin edici cevap verecektir. Modem seçmeden önce aşağıdaki konulara verilen cevaplar, hizmet alan müşterilerin daha doğru şekilde bilgi sahibi olmasına yardımcı olacaktır.

  1. Modemin Sağlayacağı En Yüksek Mbs Değeri Nedir?

Modemin sağlayacağı en yüksek Mbs değeri nedir sorusuna verilecek cevap öncesinde mevcut altyapının durumuna bakmak gerekir. Eğer hizmet alınan modem ADSL ise o zaman 24 Mbs bir hizmetin ortaya çıkması söz konusudur. Fiber altyapıya sahip bir sistemde modem hızı 1200 Mbs boyuta varabilir. Genelde bu konuda verilen hizmetlerin daha çok profesyonel boyutta olduğundan söz edebiliriz. 300 Mbs özellikli modemler bugünün piyasasında en çok tercih edilen ürünler olarak karşınıza gelmektedir. Güncel ve verimli şekilde internet kullanan üyeler bu modem özelliği ile sosyal medya, müzik ve film gibi hizmet fırsatlarından kolaylıkla istifade etme şansı bulurlar.

  1. Modem Güvenlik Seviyesi

Modem güvenlik seviyesi her üyenin kendi güvenliği açısından önemlidir. Bağlantı hızı önemli olmakla birlikte internet kullanımının da güvenli olması büyük önem taşır. Ebeveyn protokol desteğinin yanında WPA ve WPA2 gibi tercih edilen güvenlik özellikleri insanların doğru modem tercihinde etkili olmaktadır. Daha randımanlı ve güvenli olarak modem kullanımında güvenlik tedbiri olarak kullanıcıya kolaylık sağlayan sistemler, internetin daha uygun ve güvenilir olarak kullanılmasına destek sağlamak durumundadır.

  1. Modem Üzerindeki Port Sayısı ve Port Özellikleri

Modem üzerindeki port sayısı ve port özellikleri kullanıcılar için modemin daha geniş imkânlar sağlamasına neden olmuştur. Bireysel kullanımlarda bu giriş özellikleri farklı bilgisayarlar için ve daha geniş bir altyapı için avantajlar sağlamaktadır. Kurumsal işletmelerde ise sunucu ve işlemci gibi yüksek teknolojili unsurların port sayesinde kullanılması mümkün olmaktadır. Modemin hemen arka kısmında bulunan port özelliği modemin daha işlevsel ve fonksiyonel olmasına destek sağlamaktadır. Fiber internet kullanımında port kullanım verimliliği en üst düzeyde sonuç vermektedir. Akıllı teknolojiler ve fazladan bilgisayar bağlantısı için port kullanımı daha fonksiyonlu bir yapının oluşmasına destek sağlar. 4 port bulunan bir modemde her bir port farklı bir giriş fırsatı sağlar. Aynı sistem ve teknoloji kullanımı ile farklı cihazların modem hizmetlerinden faydalanması sağlanır.

  1. Modem Sinyal Gücü

Modem sinyal gücü bu cihazı kullananlar için en önemli konular arasında bulunur. Bazen 4 bazen de 5 eğimli çubuk grafiği ile gösterilen sistem bağlantının verimliliği ve gücü hakkında insanlara bilgi verir. Tüm çubukların yanması ise yüksek çekim gücüne işarettir. Modemin internet bağlantısını ölçen birim dBm olarak gösterilir. 30 dBm olarak bilinen değer bu konuda internet kullanıcıları için olumlu bir değer olarak kabul edilir. 90 dBm ise daha olumsuz ve düşük seviyeli bir bağlantı değeri olarak bilinir. İnterneti verimli ve hızlı bir şekilde kullanabilmeniz için bu değerler üzerinden alacağınız hizmet büyük önem taşımaktadır.

Modem Nedir? Ne İşe Yarar?

Modem nedir ne işe yarar sorularını bu başlık altında cevaplıyoruz. Modem günümüz teknolojisinin en önemli cihazları arasındadır. Çevirge olarak da bilinen bu kaliteli teknoloji, internet erişimi ve bağlantı avantajları konusunda insanlara büyük destek sağlar. Genel ağ bağlantısını oluşturmak için kullanılan modemler, aynı zamanda başka bir bilgisayarlara bağlanma ve altyapı oluşturma konusunda önemli bir teknoloji olarak karşımıza gelir. Modülatör ve demodülatör kelimeleri bir araya gelmiş ve bugünkü modern modemler ortaya çıkmıştır. Günümüz teknolojisi sürekli gelişim halinde olurken, her geçen gün daha nitelikli ve gelişmiş modemler hayatımıza girmek durumundadır. 2 antenli 3 antenli veya şekil olarak birbirinden çok sayıda farklı modem seçenekleri, internet bağlantılarını daha güçlü şekilde insanlara ulaştırmış ve pek çok cihazın bağlantısına önemli derecede destek sağlamıştır. Kablolu ve kablosuz bağlantı avantajları ile modem teknolojisinin genel olarak insanlara çok büyük katkı sağladığı bilinmektedir. Dönüştürme ve çevirme yeteneğine sahip olan bu teknoloji, verileri ses sinyallerine dönüştürerek insanların verimli bir internet ulaşımına önemli derecede destek sağlar.

  • Paylaşın

İlgili Haberler