FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

Ana Sayfa   >   Blog   >   IP Telefon Nedir?

IP Telefon Nedir?

Günümüzde en çok kullanılan internet döneminde IP telefon nedir? Nasıl çalışır ve nerelerde kullanılır sorusunun cevabını açıklayacağız.

IP telefonlar genellikle şirketler, ofisler, diğer iş alanlarında sabit numara üzerinde kullanılan telefonlardır. IP telefon internet veya intranet aracılığı ile sesli iletişimi sağlayan telefon olarak kullanılmaktadır. IP telefonu, analog ses sinyallerini alarak dijital ses sinyallerine dönüştürür ve bu ses sinyallerini, internet protokolü ile aktarır. IP telefon üzerinden ses iletiminin gerçekleşmesi sayesinde, sabit ya da mobil telefonlar ile görüşmeler sağlayabilirsiniz. Bunun ile birlikte,  mevcut olarak kullandığımız geleneksel telefonları, uygun adaptörler aracılığı ile VoIP telefonlara dönüştürebiliriz. Kullanıcılar tarafından kullanılan, konvansiyonel, analog veya dijital bağlantıları esnasında, diğer kullanıcıların da birer IP cihaz kullanılmasını sağlayarak seslerden veri ağlarına geçiş sürecini sağlayıp, özel ağ geçitleri sayesinde iletişim sağlanılması mümkündür.

VoIP, analog ses sinyallerinin dönüştürülerek dijital sinyale çevrilmesi ve çevrilen bu dijital sinyalleri internet üzerinden işletmesidir. Bu nedenle; VoIP sistemi için en önemli nokta internete erişimin sağlanmasıdır. VoIP sayesinde, kesintisiz ve kaliteli bir iletişimin sağlanması amacıyla geniş bant internet kullanımı çözüm olacaktır.

SIP Protokolü:

IP telefon nedir sorusunun cevabında, SIP protokolünün de oldukça önemli bir yeri vardır. Çünkü, SIP protokolü, özellikle, Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaktadır. SIP’ın açılımı (Sension Initiation Protokol’dür). SIP, internet aracılığı ile telefon hizmeti sunulabilmesi amacıyla geliştirilen bir protokoldür. SIP, bir IP ağı üzerindeki iki veya daha fazla kullanıcı arasında çağrı kurulumu ve çağrı esnasındaki parametrelerin değiştirilmesi amacıyla kullanılır.

IP Telefon avantajları nelerdir?

Windows, Iphone, Android telefonlarınıza yükleyeceğiniz uygulamalar sayesinde, sabit numaranızı aktif olarak kullanabilir; aramalar yapabilir ve çağrı alabilirsiniz.

VoIP kullanılarak yapılan aramalarda, kanal kısıtlaması sorunu yoktur.

IP Santral Sistemi sayesinde, şirketinizin iletişimi sağlanırken esnek çözümler sunabilirsiniz. Bu esnek çözümleri, şirket merkezinde bulunan, birçok şubeniz tarafından herhangi bir ücrete tabi olmadan kullanmanız mümkündür. Bu özellik sayesinde, tüm şubeler arasında, ücretsiz telekomünikasyon hizmeti sağlayabilirsiniz.

IP Telefon santrali nedir?

IP telefon santrali; ses, görüntü gibi iletişim gereksinimlerini network aracılığı ile sağlayan, iletirken IP protokolünü kullanan, yazı tabanlı telekomünikasyon sitemidir. IP telefon santralinin birçok avantajı vardır. Bunlardan birkaçı; çok katılımlı telefon görüşmeleri, daha verimli bant genişliğidir.

  • Paylaşın

İlgili Haberler