FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

Ana Sayfa   >   Blog   >   IP KAMERA NEDİR?

IP KAMERA NEDİR?

IP kamera, iş yerleri veya evlerde internet ağı sayesinde kullanılan kamera türüdür. Herhangi bir olumsuz durumda gözetlemeye yardımcı olabilecek bir güvenlik sistemidir. Gelişen son teknolojilerle yüksek çözünürlükte ve bazı modellerinde gece görüş desteği ile sunulan güvenlik ürünleridir. Bunun yanında bazı modellerinde ortamdaki sesleri de depolayabilmektedir.
 

IP KAMERA NASIL ÇALIŞIR?
 

IP güvenlik kamera çalışma sistemi evinizde veya iş yerinizde bulunan internetin Kablolu veya Kablosuz Ağı ile IP güvenlik kamerasını birbiriyle eşleştirilmesi halinde İnternet ağı üzerinden kamera sistemi görüntüleme ve ses kayıt işlemlerini gerçekleştirir. Kablosuz ağı ile çalışan IP kameralara WI-FI kamera da denmektedir. Evinizdeki veya iş yerinizdeki internet sayesinde güvenlik kamerasının kurulumu, takip edilmesi ve görüntülerin depolanması daha hızlı ve teknolojiktir. Bunu teknolojik ve pratik yapan unsur ise internettir.

Aynı zamanda evlerinizi veya iş yerlerinizi anlık canlı şekilde kontrol etmek için telefonunuza veya bilgisayarınıza gerekli uygulamaları yükleyerek evinizde veya iş yerinizde bulunan internet sayesinde IP (internet protokol) güvenlik kamerası görüntüleri dijital olarak aktarır.  


ANALOG KAMERA İLE IP KAMERA ARASINDAKİ FARK NEDİR?
 

IP güvenlik kamerasında evinizdeki internet sayesinde görüntüler bulut sistemine, dahili takılı SD Kart, NVR kayıt cihazı gibi lokal depolama birimlerine de depolanabilmektedir. Bunun yanında kaydedilen görüntülere ulaşılması internet ağı sayesinde daha pratiktir. IP kameralar yetkilendirilmiş kullanıcılara, sahip oldukları internet bağlantıları sayesinde anlık olarak kaydedilen görüntülere uzaktan erişim sağlar.

Analog güvenlik kamerasında ise cihazınızda internet bağlantısı olmadığı için kameraya direkt uzaktan erişmek mümkün değildir. Koaksiyel kablolar ile yerel kayıt (DVR) cihazına bağlanarak, içerisinde bulunan diske kayıt sağlanabilmektedir. Bu cihazın modeme bağlanması ve modemde gerekli port ayarlarının yapılması ile kameralara internet üzerinden erişim sağlanabilmektedir.

  • Paylaşın

İlgili Haberler