Hız Testi

 
 
 

HIZ TESTİ SIK SORULAN SORULAR VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Temel olarak; kullanmış olduğunuz internetin hızını ölçme amaçlı yapılan bu test, başlatıldığında öncelikle konumunuz belirlenir ve en yakın sunucu bulunur. Bu sunucuya gönderilen basit bir sinyal gönderimi ardından cevap beklenir. Sinyalin gidiş gönüş süresi üzerinden milisaniye bazında ölçüm yapılarak gösterilir. Sonrasında yine sunucu ile iletişime geçerek bu sefer bilgisayarınızdan sunucuya veri yükenir ve verinin ne kadar süre içerisinde indirdiği belirlenerek ölçüm ekranda gösterilir. Bu şekilde Download/Upload hızları belirlenir

  Doğru bir testi kesinlikle bilgisayarınızdan modeme bağlı data kablosu üzerinden yapılmalıdır. Modeme kablosuz erişim ile yapılan testler gerçek hız değerlerini vermeyecektir. Modeme kablolu veya kablosuz bağlı olan diğer tüm cihazların bağlantısı kesilmeli ve bilgisayarınızı modeme kablo ile bağlamalısınız. Bilgisayarınızdaki tüm internet sekmelerini kapatmalı ve herhangi bir yazılım (işletim sistemi, uygulama vb) güncellemesi yapmadığını, ayrıca veri indirme işlemi yapmadığınzı kontrol etmelisiniz. Bu aşamada yapılacak hız testi değeri en doğru sonucu verecektir.

   Modeminizden bina ankastre veya çatı cihazınıza giden data kablosunun kalitesi ve uzunluğu, hız testi değerlerini etkileyen faktörlerden biridir. Kablosuz internet hizmetimizde, saha ekibimiz en uygun kabloyu kullanacaktır. Kablolu internet hizmetinde ise, eğer binanızda daha önce çekilmiş bir kabloyu kullanıyorsanız; kaliteli veya kalitesiz bir kablonun kullanılmış olması internet hızınızda fark oluşturacaktır.

   Hız testi esnasında bilgisayarınız üzerinden internette başka herhangi bir işlem yapılmamalı, yeni bir sekme açılmadan test sonucu beklenmelidir. Ortalama 30 saniye gibi bir sürede test sonucu ekranda görünecektir.

   Yeni açılan internet paketleri ile 100mbps üzerinde hızlar da sunulabilmektedir. Bu noktada; bilgisayarınızın ethernet girişinin 100Mbps üzerini destekleyip desteklemediği de bilinmelidir. Daha eski model bilgisayarlarda ethernet girişi maksimum 100Mbps hızı desteklediğinden dolayı, üzeri bir değeri gösteremeyecektir. Aynı durum modeminiz için de geçerlidir.

   Türkçesi "indirme" diye tabir edilen Download, internet üzerinde bulunan verileri bilgisayarınıza milisaniye ölçüsüne göre ne kadar hızda indirdiğinizi ifade eder. IPTV, oyun, video, film izleme gibi aktiviteler yoğun download yapılmasına neden olur. Bunların tek başına veya aynı modem üzerinden çoklu kullanıcılar tarafından yapılması da ihtiyacınız olan hız profilini belirlemede önemli kriterlerdir. Download hız paketinizin seçiminde müşteri temsilcimizden destek alınmasını öneririz.

    Türkçede "yükleme" diye tabir edilen Upload, download işleminin tersi olarak, internette karşıya tarafa yükleme hızınızı ifade eder. Sosyal medyada video, resim vb. verileri yükleme hızınız, dosya transferleriniz upload hızınıza göre gerçekleşir. Bu değer, kurumsal aboneliklerde ve yoğun internet kullanılan evlerde çok daha büyük önem arzeder. Özellikle 15-20 personelden fazla çalışanı olan işletmelerde ve şubeli yapılarda merkezde bulunan internetin upload hızı, şubelerin erişiminin performansı açısından son derece değerlidir. Bu tür işletmelerde Metro Ethernet İnternet hizmetinin değerlendirilmesi gerekir. Detaylı bilgi için tıklayın..

     Bilgisayarınız üzerinden gönderilen verinin, karşı sunucuya iletilmesi esnasında geçen sürenin milisaniye ölçü birimi ile ifade edilmesidir. Örneğin; ping süresi 10ms ise, karşı sunucuya verinin 10 saniyede gidip geldiği anlaşılır. Veri alışverişinin daha fazla olduğu online oyun oynama sırasında ping değerinin düşük olması önemlidir. Ping süresinin yüksek olması oyunda donmalar ve kesintiler meydana getirebilir. Ping değeri normal olsa da oyunlarda yaşabilecek donma ve kesinti sebeplerinden birinin de oyun sunucusu olabileceği ihtimali gözönünde bulundurulmalıdır. Yani; konumunuzda internet hızı stabilken, eski sunucu kullanan ve/veya paylaşım sayısı yüksek olan veya lokasyonunda internet hız değeri düşük şekilde oyun hizmeti sunan firmaların sunucularına erişim ping değeri yüksek olabilir. Bu nedenle; oyun hizmetinde kurumsal firmalar tercih edilmelidir.

      Açılımı [Megabit Per Second] internet olan Mbps, saniyede aktarılan veri miktarını ve bant genişliğini bize gösterir. 1 Mbps hız, saniyede 1 milyon bit veri aktarımı olduğunu ifade eder.

       Bunu belirlemek tamamen ortamda bulunan kişi sayısı, talep ve ihtiyaçlarınız ile doğru orantılır. 1-2 kişi ile sadece sosyal medyada dolaşmak, internet sitelerinde gezinmek, e-posta kullanmak gibi yoğun kullanım gerektirmeyen durumlarda yüksek internet paketlerinin tercih edilmesi gereksiz ve maliyetlidir. Yukarıda bahsedilen kullanımlar için 6-8Mbps düzeyindeki hızlar gayet yeterlidir. IPTV ve yanında video konferans, oyun, film indirme vb etkinlikler için daha yüksek internet paketlerini seçmeniz gerekecektir. Doğru hız paketini almak için müşteri temsilcimize danışabilirsiniz.

        Altyapınızın desteklediği maksimum hızı sorgulamak için buraya tıklayarak açılan sayfadan sorgulama yapabilirsiniz..