FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

FIREWALL (GÜVENLİK DUVARI) NEDİR?

Firewall güvenlik duvarı için üretilen bir sistemdir. Firewall ağa gelen belirli kuralalar çevresinde trafiğini kontrol eder ve böylelikle zararlı eylemleri durdurarak güvenlik duvarını oluşturur. İzinsiz uzaktan erişime karşı sizi korur. Birçok işletim sistemleri internet üzerinden gelen saldırıları engelleyen, iç ve dış ağlar arasında ki trafiği denetleyen güvenlik duvarıdır. Firewall yapılarına göre ikiye ayrılır.

1- DONANIM TABANLI FIREWALL

Donanım tabanlı firewall router ve diğer cihazlar arasındaki donanımsal trafiği kontrol ederek ağa bağlı tüm cihazların güvenliğini sağlar. Güvenlik sistemine tarayıcı veya ağ sistemindeki yüklü olan programlara bağlı değildir. Donanım ağ ile internet arasında güvenlik duvarı oluşturur. Donanımsal tabanlı firewall sadece daha önceden meydana gelen zararlı yazılımları kontrol etmiyor, akıllı özelliği ile şüpheli program ve yazılımları da kontrol edebiliyor.

2- YAZILIM TABANLI FIREWALL

Yazılım tabanlı firewall için herhangi bir donanıma ihtiyaç duymayan ve sunucu (server) atanan bilgisayara kurularak yönetilen güvenlik duvarı daha az bilgisayarların oluşturduğu ağ güvenliğini sağlamak için kullanılır. Ağ trafiğini kontrol ederek istemediğiniz bilgileri ağınızda çıkmasına engel olur.  

FIREWALL NEDEN KULLANILMALI?

5651 Sayılı Kanun ve K.V.K.K. (Kişisel Veri Koruma Kanunu) 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunun amacıyla verilerin işlenmesi ve korunması işletmecinin sorumluluğu altındadır. Bu sayede işletmeci hem verilerini oluşan tehditlere karşı korumuş ve hem maddi hem de manevi olarak olarak işletmesinin güvenliğini oluşturur. Firewall (güvenlik duvarı) sizi bazı tehditlere karşı koruma sağlar. Bunlar;

VİRÜSLER
Cihazınızın sistemine bulaşan kötü amaçlı programlardır. Dosyalarınızı silerek cihazınızın sistemini bozar. Bunun için virüsten korumak amaçlı virüs koruma yazılımlı güvenlik duvarı seçmeniz daha güvenli olacaktır.

MAKRO
Uygulamaları bir görevi otomatik olarak gerçekleştirip, gruplandırarak tek bir komut halinde çalışmasını sağlayan komuttur. Bilgisayar korsanları sistemine erişmeye çalıştığında makrolar çalışır konumda olup güvenlik duvarıyla korsanın sisteme erişmesini engeller.

UZAKTAN OTURUM AÇMA
Uzaktan bağlanarak cihazınızı karşı taraf kontrol edebilir. Bilgisayar korsanı cihazınızda uzaktan oturum açarak verilerinizi erişip sizin için tehdit oluşturabilirler.

HİZMET REDDİ
Herhangi bir web sitesine giriş sağlayamadığınızda hizmet reddi ile karşı karşıya olabilirsiniz. DDOS saldırısının bir parçası olarak sistemi bulamaz. Bu nedenle ağ farklı saldırılara karşı birden fazla güvenlik sağlamak gerekir

  • Paylaşın

İlgili Haberler