FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

Ana Sayfa   >   Blog   >   Bitrate Nedir?

Bitrate Nedir?

Bit Hızı Nedir?

Bit hızı, bir video akışında kaç bitin (herhangi bir dijital ortamda temel bilgi birimleri) olduğunu ölçer. Her bir dosya boyutunu ölçtüğünüzde bit sayıyorsunuzdur; örneğin, 2 MB boyutunda bir dosya yaklaşık 11 milyon bitten oluşur.

Dosya boyutu toplam bit sayısını ölçerken, bit hızı videonun saniye başına bit sayısını ölçer.

Örneğin, videonun saniyede 1 mega bit veya 1 Mbps bit hızı olabilir  bu videonun her saniyesinin 1.000.000 bit içerdiği anlamına gelir. Benzer şekilde, bit hızı saniyede 1 kilo bit veya 1 KBPS olabilir  bu videonun her saniyesi için 1000 bittir.

Bit Hızı Türleri ve Bit Hızı iki türe ayrılmıştır ,  sabit bit Hızı ve Değişken Bit Hızı ;

Sabit Bit Hızı Nedir?

 

Sabit bit hızı, tüm video klip üzerinde ayarlanmış bir bit hızı korur, ancak çoğu durumda görüntü kalitesini sınırlar  özellikle karmaşık video segmentleri için.
CBR, karmaşık segmentler için yeterli veri ayırmadığından, akış için genellikle en uygun seçim değildir: bu, basit segmentlerde daha düşük kaliteli genel ve kullanılmayan kapasite ile sonuçlanır.
Örneğin, bir müzik parçasının kaliteli ses üretmek için tam bit hızına ihtiyaç duymayan sessiz bir bölümü varsa, CBR yine de aynı değeri kullanır böylece depolama alanını boşa harcar. Aynı şey karmaşık sesler için de geçerlidir; bit hızı çok düşükse, kalite düşer.

Değişken Bit Hızı?

VBR varsayılan işleme mod dur ve tipik olarak benzer bit hızlarında önemli ölçüde daha yüksek kalite üretir. VBR kodlamasının birincil yararı, medya dosyalarının daha karmaşık türlerine daha yüksek bir bit hızı ve basit türlerinden daha düşük bit hızları tahsis etmesidir.
Bit hızlarını eklemek ve süreye (saniye cinsinden) bölmek, dosya için ortalama bit hızını verir. Bu ortalama bit hızı genellikle eşdeğer CBR bit hızı ile karşılaştırılır. VBR kodlaması daha fazla işlem süresi gerektirse de, çoğu içerik için üstün görsel kalite üretir.


Bit Hızı Nasıl Ölçülür?

Bit hızlarını saniyede bit cinsinden ölçeriz. Sayılar çok büyük olduğundan, genellikle saniyede mega bit (Mbps)  saniyede milyonlarca bitlik setler hakkında bahsediyoruz. Mbps işareti farklıdır. Mbps saniyede mega bit anlamına gelir. Mbps saniyede megabayt anlamına gelir. İndirme ve yükleme hızları için Mbps kullanıyoruz.

100 MB * 8 = 800 megabit (Mb)

Bitrate = Veri Miktarı / Zaman 

Bitrate = 800 Mb / 10 saniye 

Bitrate = 80 megabit/saniye (Mbps

  • Paylaşın

İlgili Haberler