FilikaNet TEKNOBLOG

İnternet teknolojisine dair..

Konu önerilerinizi bize iletebilirsiniz..

2.4 GHz ve 5 GHz WI-FI Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde en çok kullanılan 2,4GHz ve 5GHz WI-FI frekans nedir? Arasındaki fark ve hangi modem frekansı kullanılmalı ve özelliklerinin tanımlarına değineceğiz.

İnternet bağlantısını kullanmak için bağlanmış olunan modem, kablosuz bağlantıyı destekliyor ise modem bir frekans yayması gerekmektedir. 2,4 GHz ve 5 GHz ise bu frekansları dağıtan bir teknolojidir. Kullanılan modemin özelliklerinde hangi teknolojiye sahip olduğunu öğrenmek gerekiyor. Bazı modemlerde sadece 2,4 GHz desteklerken bazılarında ise hem 2,4 GHz hem de 5 GHz destekliyor. Yani her iki frekans dağıtıcıda modemde mevcut olarak bulunuyor. Bu frekans teknolojisinde aynı internet üzerinden 2 ayrı bağlantı yolu oluşturup tek bir internete bağlı olarak çalıştırılabilir ve tercih seçimi yapılabilir.

2,4 GHz ve 5 GHz iki frekansın hem başarılı olduğu hem başarısız olunduğu alanlarda yer almaktadır. Bu sebeple modemi kullanır iken hangi frekansı kullanacağınızı bilmeniz gerekmektedir. 2,4 GHz ve 5 GHz bu iki frekansın arasındaki en önemli fark şudur; İnternetin kullanılacağı alan ve İnternetin hızına olan etkenleridir.

2,4 GHz Frekans; 600 MBPS hıza kadar desteklemektedir. 5 GHz internet ise 1300 MBPS hıza kadar çıkmaktadır. Bu oran gerçekten aradaki farkı çok net bir şekilde gösterir ve farkındalık yaratır. Değerlere bakıldığında 5 GHz internet frekansın vermiş olduğu hizmet kalitesi daha güzel ve olumlu olarak görüntülenir. 5GHz internet frekansından daha yüksek değerlere sahip olunabilirken tabi bunun çok önemli bir dezavantajı vardır. Bu dezavantaj ise araya girilen duvarların, modemden uzak olunan ortamlarda 5 GHz frekansı yetersiz kalmaktadır. 2,4 GHz frekansı ise aralığın daha geniş olmasından dolayı duvarların içinden geçerek frekansı daha başarılı bir şekilde dağıtır.

 

Hangi Modem Frekansı Kullanılmalıdır?

 

Eski teknolojinin yoğunluğu genelde hep daha fazladır. Bu sebeple 2,4 GHz; 5 GHz frekansına göre daha kalabalık bir hattır. Çevrede bulunan pek çok cihaz 2,4 GHz frekansını kullanıyor. Bu sebeple 2,4 GHz frekansının yoğun olduğunu ve internet hızında yavaşlamaya neden olabileceğini gösteriyor.

Mikrodalga fırın, bebek monitörleri, CRT monitörler, kablosuz telefon ve kablosuz cihazlar genelde 2,4 frekansını kullandıklarından dolayı bu cihazların çalışması esnasında 2,4 frekans ile çalışan modeminiz üzerinden interneti kullanmanız durumunda internet hızınızda yavaşlama yaşamanız olasıdır. 

5 GHz frekansı ise hem daha boş bir hat hem dalga boyu daha kısa olduğu için internetinizin daha hızlı olmasını sağlıyor. Dalga boyunun kısalığının size kattığı internet hız artışı, uzun mesafe ve duvar gibi engeller karşısında 5 GHz’in başarısız olmasına neden oluyor. 

  • Paylaşın

İlgili Haberler